תביעת סיעוד

רגע לפני שפונים לחברת הביטוח – מה חשוב לדעת על תביעת סיעוד?

יש מילים שמעבירות בנו מיד צמרמורת מפני שהן מעמתות אותנו עם הדברים שאנחנו מעדיפים תמיד להדחיק. כך למשל ביטוי כמו תביעת סיעוד נשמע מאיים למדי אבל אם נחשוב על זה לרגע, תביעת סיעוד עשויה להיות דבר שנעסוק בו עוד הרבה לפני שנגיע לגיל פנסיה ולכן חשוב להבין ולהיערך בנושא.

מה מעניק ביטוח סיעודי?

ביטוי סיעודי בין אם נרכש דרך קופת החולים ובין אם דרך חברת ביטוח פרטית נועד להעניק לו סיוע כספי שיקל עליו את החיים במקרה של מחלה או תאונה שיהפכו אותו להיות מה שמכונה סיעודי. את הביטוח ניתן להפעיל גם במקרה של מצב סיעודי לצמיתות וגם במקרה של מצב זמני ומכאן החשיבות שלו לא רק עבור אנשים מבוגרים אלא גם עבור אנשים צעירים.

מה עושים כשחברת הביטוח מערימה קשיים?

במקרים רבים מגלים מבוטחים שברגע האמת חברת הביטוח לא ממהרת לשלם את הכספים שמגיעים להם במסגרת פוליסת הסיעוד. אחת הטעויות הנפוצות בהקשר זה היא וויתור מראש והתבטלות בפני חברת הביטוח בין היתר מתוך תחושה של 'כנראה שלא מגיע לי' או מתוך חוסר מוטיבציה להיכנס להליך מורכב מול גוף גדול.

הבשורה הטובה היא שבמצבים כאלה פניה לעורך דין עשויה לזרז, לייעל את כל התהליך של תביעת סיעוד ולסייע לכם לקבל את הכספים שמגיעים לכם על פי חוק ובהתאם לביטוח במהירות ובמינימום התעסקות. עורך דין שמתמחה בנושא של תביעת סיעוד יודע כיצד לקרוא את תאני הביטוח ואילו מסמכים שישכנעו את חברת הביטוח לשחרר לכם את הכספים שלכם.

מתי נגיש תביעת סיעוד?

כל מבוטח שיש ברשותו פוליסת סיעוד יכול לפנות אל חברת הביטוח ולהגיש תביעת סיעוד אם אינו מסוגל לבצע שלוש מתוך הפעולות הבאות:

קימה ושכיבה, ניידות, רחצה, לבישה ופשיטת בגדים, אכילה ושתייה. נדגיש שאדם שאינו מסוגל לבשל לעצמו אוכל אך יכול לאכול עצמאית נחשב לעצמאי לפי הקריטריונים הללו. כדי לבדוק את מצבו האמתי של המבוטח מפעילות חברות הביטוח רופאים ואחיות שמגיעים לבית המבוטח ובוחנים את מצבו.

אחד הקריטריונים המשמעותיים בהקשר של תביעת סיעוד הוא נושא השליטה על הסוגרים. מבוטח שלא שולט על סוגריו ונאלץ להשתמש בחיתולים או באמצעי עזר אחרים יכול להיחשב סיעודי אם יש לו קריטריון נוסף, היות שאי שליטה על סוגרים נחשבת למצב חמור למדי.

מצב אחר הוא מצב של תשישות נפש, במקרים של מבוטח שיכול לבצע פעולות באופן עצמאי אולם מצבו המנטלי-קוגניטיבי לא מאפשר לו לקבל החלטות יומיומיות פשוטות ולכן יוכר כאדם שאיבד את כושר השיפוט שלו. חולי אלצהיימר במצב מתקדם למשל יוכרו על פי רוב כסיעודיים בשל סכנת החיים עקב אי היכולת להתמצא במרחב.