עו"ד פלילי

3 דיני עבודה שחשוב להכיר

שלושת דיני העבודה אותם בחרנו להדגיש במאמר זה עוסקים בקהלי יעד שונים. הראשון הוא בני הנוער, השני הוא נשים בהיריון והשלישי מיועד לכלל אוכלוסיית השכירים במדינת ישראל.

לנוער עובד יש זכויות!

מדי שנה נערים ונערות רבים בוחרים לנצל את חופשת הקיץ שלהם לעבודה שתאפשר להם לטוס במחצית השנייה של החופש הגדול לחו"ל. רבים מאותם בני נוער מחליטים להמשיך ולעבוד במתכונת מצומצמת יותר גם בשנת הלימודים המתחדשת. רבים מאותם בני נוער והוריהם אינם יודעים מהם זכויותיהם והאם המעסיק אכן העניק להם את כל הנדרש ממנו על פי חוק. זכויות נוער כוללות סכום ספציפי לשעה ושכר מסוים למשרה מלאה, כמות מסויימת של שעות עבודה יומיות ושבועיות, הפסקות, חוקים לגבי עבודת לילה, תשלום עבור שעות נוספות, החזר הוצאות נסיעה, חובת מסירת תלוש משכורת, תשלום בעת תקופת הכשרה, הפרשת תשלומים למס הכנסה וביטוח לאומי, הודעה מוקדמת על הפסקת העסקתו של הנער ואלו הם רק חלק מאותן זכויות. כל נער או נערה אשר סבורים שהמעסיק שלהם לא מילא את כל החובות שלו על פי חוק יכולים לפנות אל עו"ד בעל מומחיות בדיני עבודה וזאת על מנת שזה יבדוק האם טענה זו נכונה ומה ניתן לעשות לגביה.

שמירת היריון – מגיעות לך זכויות סוציאליות!

באם מדובר על שמירת היריון המזכה בדמי מחלה מהמעסיק, כל תקופת שמירת ההיריון נחשבת כוותק לצורך מתן הזכיות הסוציאליות המגיעות לאישה. באם מדובר על שמירת היריון ללא תשלום, היעדרותה של האישה ממקום העבודה לא תפגע בזכויות שלה, זכויות הקשורות אל הוותק שלה בעבודה.כלומר, ברוב המקרים (מלבד מקרים חריגים) מגיעות לאישה כל הזכויות הסוציאליות שלה. בנוגע לחישוב החופשה השנתית, אין לכלול את ימי שמירת ההיריון כימי חופשה. באם את סבורה שנעשה לך עוול והמעסיק חרג ממה שמגיע לך על פי חוק, חשוב לשכור את שירותיו של עו"ד לדיני עבודה וזאת על מנת שאותו מומחה יבדוק האם טענה זו נכונה ואם כן מה ניתן לעשות בנוגע לכך.

פיצויי פיטורין – מתי מגיע לכם?

במדינת ישראל קיים חוק פיצויי פיטורין שמהווה את אחד מחוקי העבודה המחייבים כל מעסיק. חוק זה קובע שעובד שעבד 12 חודשים אצל מעסיק אחד ובאותו מקום עבודה זכאי לקבל מאותו המעסיק שפיטר אותו פיצויים. בנוסף, יש מצבים שונים בהם אדם זכאי לפיצויי פיטורין וזאת למרות שלא פוטר וזאת אם העבודה שלו הופסקה משום שהמעסיק נפטר, משום פירוק של בית העסק או פשיטת רגל שלו, התפטרות משום מצב בריאותי בעייתי, מצב בו העובד מתפטר על מנת לטפל בילד חולה וסיבות נוספות. באם נוצר מצב בו המעסיק פיטר אתכם אך לא שילם לכם פיצויים ואתם סבורים שמגיעים לכם פיצויים תוכלו לפנות אל עו"ד שמומחה בכל הקשור אל דיני עבודה על מנת שיבדוק האם מבחינת החוק מגיעים לכם פיצויים או לא. באם יתברר שמגיעים לכם פיצויים והמעסיק לא שילם אותם עורך הדין יספק לכם מידע באשר לצעדים המשפטיים אותם רצוי לעשות. בהצלחה!