חוק נגישות לנכים – מצב האכיפה שלו

 

כל אדם רוצה לדעת ולחשוב כי הוא מקבל את אותן ההזדמנויות בארץ, ממש כמו כל אדם אחר. בפועל, לא כל בני האדם נולדו שווים ואי השיוויון נובע מכל מיני דברים שונים. החברה המתוקנת מנסה להחזיר את המאזניים על מנת שאלה יהיו עד כמה שיותר שווים, ואת זה מבצעים גם בצורה של חקיקה ועדכון חוק נגישות לנכים.

מהו חוק הנגישות

חוק הנגישות הוא חוק אשר הוסדר במדינת ישראל הוא חלק משיווין זכויות לאנשים עם מוגבלות שאר נוסד כבר בשנת 1998. בשנת 2005 תוקן החוק הזה והתווסף לו סעיף אשר עוסק למעשה כל כולו בנושא של הנגשה של מבנים, תשתיות וסביבה בצורה שתאפשר גם לאנשים אשר להם יש סוג כזה או אחר של מוגבלות לנוע בסביבה הזו ללא כל מגבלה שנובעת מהמקום עצמו. באופן הזה כל האנשים מגיעים אל אותו המקום כאשר הם יכולים לנוע בו בחופשיות, והרשימה כוללת מקומות ציבוריים ומסחריים שחייבים לבצע את כל הפעולות הנדרשות על מנת שהמקום יענה אל דרישות ההנגשה כראוי. לאחרונה החוק הזה עודכן מחדש עבור הנגשה של אתרים באינטרנט, וגם שם צפויה ענישה לכל מי שלא פועל לשם ביצוע של הנגשה.

 

האם אוכפים את החוק הזה

יש לא מעט בעלי עסקים שלא פועלים על מנת לבצע את ההנגשה מתוך המחשבה כי כל עוד לא התקבלה אליהם פניה, אולי הכל נחשב בתור תקין מזו הבחינה. אולם, רק לאחר שמוגשות תביעות שבהן לא צריך לעשות יותר מידי מצד התביעה, אנשים אשר נדרשים לשלם כפסי פיצויים מבינים כי הם היו צריכים טרם לכך לבצע את הנגישות גם אם מדובר באתר אינטרנט וגם אם מדובר בשטח של חנות או מסעדה. 

סכומי הקנס הם גבוהים. וגם מדובר באישום פלילי, ולכן זה חשוב שלא לחכות עד שתהיה תביעה של אותו עסק, כי אם להקדים עם בחינת העסקים אשר צריכים לבצע את הפעולה של ההנגשה ולעשות אותה שלא מתוך המטרה להישמר מקנסות ואישומים פליליים כי אם לעשות טוב עבור שיוויון שחשוב לנחלת הכלל.

לפרטים נוספים בקרו באתר שלנו: בטיחותי לעסקים בע"מ.