עבירות סמים בצבא

מה העונש על עבירות סמים בצבא?

בעוד תהליכים שונים של לגליזציה בסמים קלים הגיעו גם לישראל, שלטונות הצבא ובית הדין הצבאי מתייחסים בחומרה יתירה, גם לעבירות של סמים קלים. בסקירה נוכחית נתייחס אל עבירות סמים בצבא ונסביר איך קובעים מהו העונש ואילו נסיבות מקלות יכולות להביא להפחתתו.

מהו העונש המקסימלי על עבירות סמים בצבא

בבית הדין הצבאי נידונים כל מיני סוגי של עבירות סמים בצבא. לדוגמא, עבירות של שימוש עצמי, גידול סמים, אספקת סמים, נשיאתם למטרת סחר ועוד. כאשר מדובר בעבירות קלות וכאשר עסקינן בסמים קלים, עדיין אפשרי כי יקבע רישום פלילי. עם זאת, נסיבות המקרה יכולים גם להביא לתוצאה אחרת.

העונש המקסימלי יושת על נאשמים שהורשעו באישום פלילי אשר מוגדר כעבירת פשע. עונשים נמוכים יותר יוטלו על עבירות שנחשבות לעבירות עוון. עבירה מסוג עוון, הקשורה עם שימוש או גידול או מסירה של סם, יכולה להביא למאסר בפועל של בין 3 חודשים לבין 3 שנים. עבירה בדרגת חומרה גבוהה יותר, לדוגמא, סחר בסמים בהיקף משמעותי, גידול סמים במטרה לסחור וכדומה, יכולה להביא ליותר מ-3 שנות מאסר. כך הוא כאשר מהות העבירה תוגדר כעבירת סמים מסוג פשע.

מה ישפיע על חומרת העונש בעבירות סמים בצבא

מעבר להגדרה ה"יבשה" של עבירות פשע לעומת עוון, נסיבות המקרה הן שמשפיעות על חומרת הענישה (או קולת העונש, מצד שני). לדוגמא:

  • היסטוריה של עבירות סמים בצבא – בית הדין הצבאי יתייחס בצורה אחרת לנאשם בעל היסטוריה קודמת של עבירות סמים.
  • סוג הסם והכמות – במידה מסוימת יש הבדל בין סמים קלים לסמים קשים, אולם לכמות שנתפסה יש משקל לא פחות חשוב.
  • אופי החייל – יבחן מקרוב אופי המעשים של החייל המואשם, האם קיבל תמורה או לא (בגין אספקה).

זקוקים לייעוץ? פנו אל עורך דין לענייני צבא