ייעוץ במיסוי מקרקעין בעת רכישת או מכירת נכסים:

שוק הנדל"ן הישראלי מהווה נתח מרכזי בשוק והוא מגלגל בכל שנה סכומי כסף גדולים לאין שיעור. בשל כך מנגנון המיסוי על עסקאות מסוג זה הוא מורכב במיוחד.  כיוון שמדובר בשוק בו מתנהלות עסקאות בעלויות גבוהות מטבעם של דברים, קבלת תנאי מס משתלמים ומיצוי הזכויות וההטבות האפשריות הם משמעותיים במיוחד ויכולים לחסוך כסף רב. על מנת שנצליח לבצע עסקאות יעילות יש להכיר לעומק את הדינים, האפשרויות השונות והרציונליים העומדים מאחורי המנגנונים הנ"ל, זאת בכדי למצוא את הדרך הנכונה והכלכלית ביותר, כך שמצד אחד יושלמו כל החובות החוקיות ומצד שני יינתנו לרוכש כל ההטבות המגיעות לו ביחס לעסקה.

 

למידע נוסף הכנסו לאתר: https://levylaw.co.il/.

 

ענייני מיסוי המקרקעין בישראל הוסדרו לראשונה בחוק מיסוי מקרקעין בשנת '63 ומאז נעשו בו התאמות ושינויים רבים בהתאם למדיניות ולמציאות הכלכלית בישראל.

מיסי מקרקעין מחייבים בהתאם לדין את כל מי שביצע עסקת נדל"ן, בין אם הוא שילם תמורתה ובין אם ניתנה לו במתנה (המושג "עסקת נדל"ן"  – נושא למאמר מקיף בפני עצמו). המס מורכב מ-2 מיסים מרכזיים-

 

מס רכישה:

חל על רוכש של נכס נדל"ן וגבוהו נקבע בהתאם לנסיבות הרכישה ולגובה העסקה. שיעור המס נקבע בהתאם למדרגות המס שמעודכנות בכל שנה ע"י משרד האוצר בהתאם למדד. דירה ראשונה או דירה אשר נקנית בכוונה לשפר את תנאי הדיור הנוכחיים ועלותה פחותה מ-1,744,505 (נכון לשנת 2020) תהיה פטורה ממס זה. על רכישה של דירה שנייה מוטל מס רכישה בהתאם למדרגות מס שונות. ישנם עוד קריטריונים אישיים אשר יכולים להשפיע על גובה המס, למשל: נכות, ילדים בעלי לקויות, ניצולי שואה, נפגעי טרור וכד'. כדי לקבל את תנאי המס הטובים ביותר מומלץ להיוועץ בעת הרכישה בעו"ד מומחה למיסים שיידע על בסיס אילו מאפיינים ניתן לקבל הקלה במס. ההקלות מדורגות והן עשויות לנוע בין הנחה חלקית לפטור מלא.

 

מס שבח מקרקעין:

חל על מי שמבצע מכירה של נכס נדל"ן בגין הרווח שהוא עתיד להפיק מהעסקה. חישוב גובה המס הוא מסובך, הוא מורכב מגורמים רבים ומבוסס על שינויים היסטוריים ולכן כדי לחשבו דרושה מומחיות והיכרות מעמיקה של הרכיבים. בכל אופן, היקף המס כיום הוא כ-25% מן הערך הרווחי של העסקה (גובה מס שבח שונה בין בשנים מסוימות ובחלקן הוא עמד על 47%, 20% ובשיעור של 25%) , דהיינו ההפרש בין מחיר הקנייה למחיר המכירה. גובה המס נקבע בהתאם למדד, ומקזזים ממנו את הוצאות הרכישה. קיימים פטורים גם עבור מס זה והם ניתנים במקרה שהדירה עומדת בתנאי "דירה מזכה", כלומר כשמדובר בדירה פרטית, יחידה לבעליה, שעלותה פחותה מ-4,508,000 ₪ ושלפחות 4/5 מתקופת הבעלות שימשה את הבעלים למגורים. להטבה זו יש מס' חריגים וסייגים.

 

למידע נוסף פנו עוד היום אל עורך דין מקרקעין.