נוטריון

נוטריון וחשיבותו

מיהו ומהו נוטריון?

זקוקים לאישור בין לאומי של מסמך מסוים? להסדיר העברת מסמכים ממדינה למדינה? לאמת מסמכים העומדים לרשותכם? נוטריון יכול לאשר עבורכם כל מסמך שכזה, כל אימות נחוץ, לכן הוא נוטריון ומתוקף סמכותו מוסמך לספק לכם את חתימתו על כל אישור מקובל. עורך דין שעבר את הבחינות המתאימות והוסמך לנוטריון יכול להוות עבורכם האדם הנכון לכל אישור שנדרש אימותו. מה שכן, הוא חייב להיות עורך דין ללא עבר פלילי ובעל עשר שנות ותק לפני הצגת מועמדותו.

איתור נוטריון וחתימתו

כדי לאתר נוטריון מוסמך בסביבתכם פשוט חפשו דרך המלצות, דרך אתרי אינטרנט, דרך חיפוש מתמיד ברשת החברתית. בחנו את אמינותו של האדם, את בקיאותו, את רישיונו – לפני שאתם בוחרים סופית את הנוטריון שייצג אתכם בקלות. נוטריון הוא עורך דין שהוסמך לאמת, לאשר ולערוך מסמכים משפטיים מסוימים הדורשים פעולות אלה מצד נוטריון בלבד, על פי החוק. חתימתו נחשבת אישור לאימות המסמך. הזהות שלו על החותם מעידה על אמינותו. כשאתם נזקקים לראייה בבית משפט, פנו לנוטריון.

נוטריון פרטי וציבורי

חוק הנוטריונים החל ב1976. פעם היה נוטריון ציבורי והיה נוטריון פרטי. זו הייתה ההבחנה, אבל כיום יש ערבוב בין התפקידים. בזמנו נוטריון פרטי עסק במסמכי חוץ לעומת נוטריון ציבורי שעסק במסמכי פנים. הכל התחיל ברומא העתיקה, בשיטות משפט שונות, וגלש עד הלום למציאות הישראלית. כיום עורך הדין הנוטריון עוסק בפרטי ובציבורי גם יחד, בענייני פנים ובענייני חוץ.

אמנה

מוסד אפוסטיל הוא מוסד על פי אמנה בין לאומית. האמנה נחתמה בהאג ב1961, והחל מ1993 כל עובד ציבור ישראלי שהוא נוטריון רשאי לחתום על מסמך המיועד לחו"ל. לצורך כך צריך לוודא שנוטריון הוא אכן נוטריון. מדינות שונות באירופה ובארצות הברית מקבלות אסמכתא זאת, כך שאין כל חשש אם הנוטריון פועל על פי האמנה. סמכותו בלתי ניתנת לערעור.

תפקיד הנוטריון

תפקידו של נוטריון הוא לאמת חתימה על מסמך, לאשר שהמסמך חתום, לאשר העתק מסמך, לאשר הצהרה, לאשר קיומו של אדם חי, לערוך מסמך, לאמת הסכם ממון לפני נישואין, לרשום צוואה, לתרגם מסמכים בשפה שבה שולט הנוטריון כולל בשפת האם ועוד.

חותמת, אישורים ומינוי בתפקיד

חותמת נוטריון היא חותמת לחץ עשויה מתכת ועליה מוטבע שם הנוטריון בשפת העברית, האנגלית, הערבית או הצרפתית. אישורי נוטריון הכוללים מספר מסמכים במקביל נקשרים בסרט אדום בדיוק כמו זר פרחים מהודר. חשוב לדעת כי במקומות בהם אין משרד נוטריון, אך יש בית משפט השלום, שר המשפטים יכול למנות עובד מדינה לתפקיד. גם נציגים דיפלומטיים יכולים לשמש נוטריונים מחוץ לגבולות המדינה. חשוב כמובן לזכור כי אתיקה מקצועית של נוטריון היא עניין חשוב מאוד הכפוף לכללי האתיקה הידועים. כך יודעים הלקוחות כי הנוטריונים אמינים ונאמנים.