העסקת עובד זר ללא היתר

העסקת עובד זר

העסקת עובדים זרים הפכה לנורמה מקובלת בישראל, מזה שנים רבות. השירות נפוץ במיוחד כאשר יש צורך במטפל/ת אישי/ת לאדם חולה, קשיש, או נכה וכן בתחום החקלאות, הבנייה ועוד.

עובדים זרים יכולים להיות נתינים של מדינות זרות מעבר לים, אך גם עובדים פלסטינים נחשבים עובדים זרים. אז מה חשוב לדעת על העסקת עובד זר?

 

האם העסקת עובד זר מותרת לכל אחד?

העסקת עובד זר עבור אנשים עם מוגבלויות מצריכה זכאות מיוחדת לפי תנאים מוגדרים בחוק:

  • מעל גיל פרישה
  • עמידה במבחן תלות

 

העסקת עובדים זרים מותרת גם בענפים נוספים במשק, בתנאי שהעובד יכול להציג בפני המעסיק שלו מסמך מקורי, עליו מופיע באופן ברור ומסודר כי יש לו היתר העסקה מהמדינה. אלה הענפים בהם ניתן להעסיק עובדים שרים באופן חוקי: בניין, חקלאות, תעשייה, מומחים(אם העובד הזר הוא מומחה מיוחד בתחום מסוים, שאין כמותו בארץ), מסעדות אתניות (סוג של מומחיות) וסיעוד.

 

תנאים נוספים להעסקת עובד זר

העסקת עובד זר ללא היתר היא עבירה על החוק. לא די בקבלת היתר רשמי ומקורי של העובד, אלא גם המעסיק צריך לקבל היתר לצורך העסקה של עובדים זרים.

 

כדי לקבל את ההיתר עבור המעסיק, יש להגיש בקשה מסודרת, לאחר מילוי הטפסים הנדרשים, אצל רשות האוכלוסים וההגירה.לבסוף, יש לרשום את העובד הזר במשרדי הרשות לאוכלוסין והגירה, על שם המעסיק, לאחר תשלום האגרות המבוקשות לצורך העניין. חשוב לציין כי העסקת עובד זר לצורך סיעוד אינה מצריכה תשלום אגרות, אלא רק בענפים האחרים.

 

לסיכום

העסקת עובד זר בישראל היא במקרים רבים צורך חיוני. משום כך המדינה מציעה תהליכים פשוטים יחסית, כדי לסייע לאזרחים הזקוקים לשירות של עובדים זרים במגוון תחומים.

לקבלת מידע נוסף, הכוונה וסיוע – פנו אל עורך דין עובדים זרים!