חוזה רכישת דירה עם עורך דין

הקשר שבין דיני עבודה ובין ניהול משאבי אנוש

ניהול משאבי אנוש זה קודם כל לדעת הכל על דיני עבודה. אחרי הכל, זה מקצוע שבו אתם מתעסקים כל היום עם עובדי הארגון מבחינת זכויותיהם וחובותיהם. מחלקת ניהול משאבי אנוש היא המחלקה שאמונה על הקשר בין העובדים ובין המנהלים והדירקטוריון. ככל שחוליית הקשר הזו תתפקד טוב יותר, כך מובטח לעובדים מקום עבודה נעים ומתגמל ולמנהלים מובטחת תפוקה נאה מהעובדים ורווחיות גבוהה מהארגון.

תחומי האחריות של ניהול משאבי אנוש

במפעלים ועסקים רבים אין לעובדים היום זכות להתאגד. הם חותמים על חוזה עבודה פרטני מול המעסיק ובו נאמר מפורשות שלא תהיה לעובד כוונה להתאגד והתאגדות שכזו, גם אם היא תצא לפועל, לא תכובד בעיני ההנהלה.

אבל אין בסעיף הזה לפטור את המפעל מכיבוד זכויותיהם של העובדים בו. דיני עבודה חלים על כל עובד, בין אם הוא מאוגד ובין אם לא. על כל הפרה של החוק ניתן לתבוע את המעסיק, ובית המשפט בשנים האחרונות עומד לצד העובדים, מזרז תהליכי משפט ומחמיר בעונשים, למען יראו וייראו.

על היתרונות בכיבוד דיני עבודה

לכן, מחלקת ניהול משאבי אנוש צריכה להיות מורכבת מאנשים שיודעים את דיני העבודה, שמכירים את התקנות והסעיפים, ומעבר לכך, שיוודאו שאותם תקנות וסעיפים אכן מבוצעים במקום העבודה. היתרונות בכך פונים לשני הכיוונים:

מצד אחד, העובדים מרגישים סיפוק וביטחון כלכלי. הם לא מרגישים שמנצלים אותם ולכן עובדים בתפוקה גובהה ובנאמנות למקום העבודה.

מהצד השני, המנהלים זוכים לשקט נפשי מפני תביעות וכן לנאמנות מצד העובדים, נאמנות שמשפיעה ישירות על הרווחים.

ללמוד על דיני עבודה

קורסים ללימוד דיני עבודה מתקיימים בכל רחבי הארץ, בהיקפים שונים. בקורסים הללו לומדים על הזכויות והחובות של העובדים, על מרכיבים שחייבים להיות בהסכמי עבודה, על זכות ההתאגדות ועל כוחו של ועד עובדים, על זכות העובדים לפרטיות במקום העבודה, על תהליכי פיטורים ומקרים בהם אסור לפטר (בעיקר בתקופת ההיריון) ועל הטרדות מיניות במקום העבודה.

עובדי מחלקת ניהול משאבי אנוש שיעברו את הקורס יוכלו לנהל את המחלקה בצורה מיטבית, להעביר את הידע לכפופים אליהם ולמנהלים שמעליהם.

ובעניין חובות העובד- הרי לא רק זכויות ניתנו לנו בעולמנו, לצידם עומדים גם חובות. החובות מבטיחות שהעובד יספק את התפוקה הנדרשת ממנו בזמן העבודה, שיהיה נאמן למקום ובכלל זה לא יגנוב ולא יפיץ סודות מסחריים, לא יפגע ברכוש מקום העבודה ולא יעודד אחרים לעשות כדברים הללו.