הסכם ממון

איך לעשות הסכם ממון בלי לפוצץ את היחסים

בשנים האחרונות יותר ויותר עושים הסכם ממון. הסכם ממון נועד לאפשר לנו לשמור על ההון שאנו מגיעים איתו לפני הנישואים, כלומר אם אחד מבני הזוג מגיע עם הון גבוהה והשני לא, או ששני בני הזוג מגיעים עם ההון ולא רוצים שהוא יתחלק חצי בחצי הם מגיעים לחתום על הסכם ממון, כך שמקרה של פרידה כל אחד מהצדדים עוזב עם החלק שהוא הגיע.

אז מהו הסכם ממון?

הסכם ממון הוא הסכם בו מפורטים כל ההון והנכסים שמביא כל צד לברית הנישואים. ההון לרוב כולל כסף רב, נכסים למיניהם כמו: בתים, משרדים, מכוניות, מספרי חשבון  ועוד. ההסכם דוגל בכך שבמקרה של גירושים אין צורך להתחלק חצי וחצי ברכוש, אלא כל אחד המצדדים אשר הגיע עם ההון שלו יקבל אותו בתום הנישואים. הסכם ממון מתאים לאנשי עסקים עשירים שלא רוצים שהאישה תנצל את הונם, או לבני זוג ששניהם מגיעים עם הון בשווי רב, או אפילו שאחד מבני הזוג בן עם הון והשני לא. ההסכם מגן על הרכוש של כל אחד מהצדדים, ורבים עושים זאת כדי לא לצאת מהנישואים בלי כלום.

הסכם ממון בלי להרוס יחסים

איך לעשות ההסכם ממון מבלי להרוס את היחסים?

על מנת לעשות הסכם ממון שלא יפגע במערכת היחסים בין בני הזוג, יש צורך לבחור עו"ד אשר מוסכם על כל אחד מהצדדים ואשר ניתן לסמוך עליו. יש מקרים בהם כל אחד מבני הזוג בוחר לו עו"ד משלו.

חשוב שתסכמו ביניכם על סכום סביר על מנת לנהל משא ומתן לעריכת ההסכם, הסכום של הסכם ממון שלא כולל ילדים יהיה שונה מהסכם ממון שכולל ילדים ורכוש רב, מבחינת הזמן שמוקדש לכך. לכן אל תתעלמו מנקודה זאת.

חשוב שההסכם ביניכם יהיה מפורט וברור מאוד לכל אחד מהצדדים, ויקבע בדיוק מכל כל אחד ואחד מכם יקבל במקרה של גירושים, מתי אחד מהצדדים צריך לפנות את הנכס ועוד. במידה ואחד הסעיפים לא מקובל עליכם יש להדגיש זאת בפני העו"ד ולמצוא חלופה אחרת. אל תחתמו בטרם הבנתם את כל הסעיפים שאתם מתחייבים עליהם.

עורך דין להסכמי ממון

יש להגדיר בדיוק את הנכסים אשר כוללים את הכתובת של בן או בת הזוג ופרטי הגוש והחלקה, מספרי רישוי של מכוניות, חשבון בנק, קרן השתלמות ועוד.

אל תמהרו לחתום על הטיוטה הראשונה שאתם מקבלים, עברו על כל סעיף וסעיף בכובד ראש ורק אחרי שביררתם עם העו"ד שלכם מה זה אומר, ואם זה מתאים להשקפת עולמכם רק אז חתמו.

במידה ואינכם נשואים ועדיין רוצים שיהיה בינכם הסכם חיים משותפים – קיראו על הסכם ממון לידועים בציבור.