מסמך הצוואה

למה כדאי לנסח צוואות בעזרת עו"ד

מסמך הצוואה הוא מסמך משפטי אשר מסדיר את העניינים של הרכוש לאחר מותו של המוריש. לכן כל עוד המוריש בחיים, הוא יכול לשנות את צוואתו כמה פעמים שהוא חפץ בכך, הוא יכול להוסיף, להוריד, ואף לבטל סעיפים. אך חשוב שמסמך הצוואה ינוסח ע"י עו"ד ולא לבד, וזאת מאחר שניסוח לא תקין של צוואה עלול להביא לפסילתה במיוחד שישנם יורשים רבים.

למה חשוב לקחת עו"ד על מנת לנסח צוואה?

על מנת שלא יהיו מחלוקות בעתיד בין היורשים לגבי חלוקת הרכוש או כל דבר אחר, חשוב לנסח את הצוואה אצל העו"ד. ניסוח צוואה אצל עו"ד תמנע סכסוכים בין הצדדים השונים , ע"י הסכם בר תוקף משפטי וחתום שלא משתמע לשני הצדדים. כך שבהסכם זה המוריש מפרט בצורה מפורשת ביותר ללא פרשנויות מיותרות את רצוני להעביר את ירושתו הלאה ליורשים, ולכן שעו"ד מנסח את הצוואה אין ספקות לגבי כוונותיו של המנוח, מה שקורה בצוואה ללא עו"ד. כך שאחרי שהמנוח נפטר, מחולקת הירושה בין היורשים כפי שנכתב בצוואה. כמו כן ניסוח לא תקין של צוואה עלות להביא לפסילת הצוואה, כאשר יש עוד יורשים שלא מעוניינים לקיים את הצוואה.

כיצד מתבצע תהליך הצוואה?

על מנת לערוך את הצוואה יש צורך להגיע לעו"ד גם המוריש וגם היורשים, כאשר המוריש אומר בפני העו"ד איזה רכוש הוא רוצה להוריש ליורשיו. לאחר מכן אחרי שעושים את הצוואה וכל מה שמהמוריש רוצה להעביר ליורשיו, מגיע שלב בו שני הצדדים חותמים שהם מסכימים על הנאמר בצוואה לאחר מותו של המוריש. העו"ד בודק את כשירותו הרפואית והמנטלית של המוריש, הוא מקריא למוריש את הצוואה ולאחר שהמוריש מבין את מה שנאמר בצוואה לגבי חלוקת הרכוש, הוא מחתים את המוריש על הצוואה ומאמת את החתימות במסמך לגבי הנאמר. את המסמך הוא מצרף לצוואה, שומר על עותק מקורי מהצוואה אצלו במשרד, ועותק אחד הוא נותן למוריש.

מה יתרון של עריכת צוואה ע"י עו"ד?

היתרון של עריכת צוואה ע"י עו"ד הוא יתרון חשוב מאוד אשר בשיטות אחרות הוא אינו אפשרי. ההתייחסות של בית המשפט לערעור על הצוואה היא לרוב דחייה, וזאת משום שבית המשפט מייחס חשיבות רבה לצוואה שנעשתה ע"י עו"ד מאחר שהיא התבצעה מול העו"ד, ולכן הטענות שכנגד לרוב יידחו. לכן רוב האנשים עושים צוואה אצל עו"ד על מנת למנוע סכסוכים בין הצדדים על חלוקת הרכוש.

אולי יעניינו אותך גם המאמרים הבאים:
איך לעשות הסכם ממון בלי לפוצץ את היחסים
הסכם ממון – מורה נבוכים לדתיים