ערעור על פסק דין צבאי – איך זה מתבצע?

פסק דין צבאי הוא פסק דין שניתן על ידי קצין או בית משפט בכוחות המזוינים. זוהי החלטה משפטית המציינת את עובדות המקרה ואת הדין עליו הוא נשען. זה ידוע גם כפסק דין, פסק דין או גזר דין. פסק הדין יכול להינתן על ידי קצין (שופט) בכבודו ובעצמו, או על ידי קצין אחר (תובע) שקיבל הסמכה לקבל את ההחלטה מטעם בית המשפט. 

בעבר היו דרכים שונות לערער על פסק דין צבאי. האחת הייתה הגשת עתירה לבית המשפט העליון, שם תוכל לקבל ייעוץ משפטי. השני היה הגשת ערעור לבג"ץ, שם היית צריך להגן על עניינך בפני שופט ולטעון שהעניין שלך עדיף על פסק הדין שניתן על ידי בית הדין הצבאי.

הערעור על פסק הדין הצבאי התבסס על כך שפסק הדין לא היה הוגן. בית המשפט לא לקח בחשבון מספר גורמים לרבות הצלחת הצבא ויכולתו להסתגל למצבים.

איך עושים את זה?

כידוע, הצבא ומערכת המשפט שונים. הצבא לא אמור לקבל החלטות משפטיות אלא בתחום הצבא, אבל למערכת המשפט יש הרבה יותר כוח. לכן, חשוב שנבין מה מייחד את הצבא ממערכת המשפט. בית הדין הצבאי לערעורים הוא הערכאה הגבוהה ביותר במדינה העוסקת בתיקים צבאיים. היא מורכבת משלושה חברים והחלטותיה הן סופיות.

הליך הערעור הוא תהליך מורכב וארוך. בית משפט צבאי אמור להיות הוגן וללא פניות, אבל זה לא אומר שהוא תמיד. לעיתים, החלטות בית המשפט הצבאי אפילו אינן מבוססות על הראיות שהובאו במהלך המשפט.

לצבא יש סמכות לערער על פסק דינו של בית משפט. ערעור מוגש על ידי הצבא על מנת לטעון נגד החלטת בית משפט. הערעור מוגש על ידי עורך דין לענייני צבא במטרה לטעון נגד החלטת בית משפט.