ביטול צוואה

ביטול צוואה – כיצד מבצעים זאת

כמעט כל אדם, בוודאי מי שיש לו נכסים וכסף והוא בעל משפחה ורוצה לדאוג לה, משאיר אחריו צוואה. זה אמור להיות המסמך בעזרתו ייקבע כיצד לחלק את הנכסים, רכוש וכסף שלו אחרי הסתלקותו מהעולם.

כל הרעיון של כתיבת צוואה הוא עניין משפטי מאוד ברור ומוגדר, ישנם כללים וחוקים ברורים, כיצד כותבים צוואה, מי אמור להעיד עליה, מתי פותחים אותה וכן כיצד ניתן לבטל אותה. באופן עקרוני האדם אשר כתב את הצוואה, יכול לפני מותו לבטל אותה ולכתוב אחרת במקומה ואז הצוואה האחרונה שכתב היא זו שתיחשב, אך גם בני משפחתו יכולים, אחרי לכתו, לדרוש את ביטול הצוואה. זה יכול להתבצע מסיבות שונות בצורות מאוד מוגדרות.

ביטול צוואה מתבצע על ידי פנייה אל בית המשפט, במידה ומתקיימים התנאים הבאים, ראשית, אם קיים חשש שהצוואה נכתבה בלחץ של גורם חיצוני, בחוסר צלילות ומודעות. מצבים אלו מתקיימים לא פעם אצל אנשים מבוגרים, אשר אינם יכולים לחשוב בצלילות ועל כן קל להפעיל עליהם לחץ לכתוב צוואה בצורה מסוימת שתטיב עם אנשים ספציפיים.

שנית, ניתן לדרוש את ביטול הצוואה אם מתגלה שגורמים מסוימים לא נהנים ממנה ולא בצדק. המצב הקלאסי הוא, אם נניח יש לכותב הצוואה ילדים שהוא לא הכיר בהם והתנכר להם, הרי שהם יכולים לתבוע חלק מהצוואה, כנ"ל אם מדובר במצב בו הוא החליט להעניק את נכסיו, רכושו וכספו לבן משפחה מסוים, בזמן שאלה שטיפלו בו לא קיבלו דבר. במקרה כזה, הם יכולים לטעון שיש לבטל את הצוואה ולהעניק להם חלק ממנה.

צריך לומר, זה לא פשוט לבטל צוואה, צריך להציג הוכחות וראיות מסוימות בפני בית המשפט, ומאחר וכותב הצוואה איננו בין החיים, אז מן הסתם, מאוד קשה להוכיח שהוא אכן כתב אותה בלחץ או כתב אותה לא בצלילות דעת וכדומה.

מה שברור הוא, גם אחרי שכותבים צוואה ופותחים אותה, עדיין לא מדובר בסוף פסוק, כלומר אפשר לערער עליה, אפשר להחליט כיצד לפעול במישור המשפטי בשביל לשנות או לבטל אותה.

לעוד מידע אודות ביטול צוואה, לחצו כאן…