הפרת זכויות יוצרים

למי פונים במקרה של הפרת זכויות יוצרים?

הפרת זכויות יוצרים הוא תחום נפוץ בשנים האחרונות, במיוחד עם כניסת העולם הדיגיטלי שבו כל המידע גלוי לעיני כל ודי פרוץ. בעבר עניין זכויות היוצרים היה שייך לאמנים, לסופרים, למים, עיתונאים וכו'. כיום, בעידן הדיגיטלי זכויות יוצרים נעשו נושא מדובר יותר וכל אחד יכול לתבוע אדם אשר לוקח את יצירותיו שיכולות להיות מיני רבות כגון – כתיבה מאמר ייחודי משלו שהועתק תחת שם אחר, גניבת תמונה שברשות אדם מסוים, גניבת סלוגנים, סרטונים, פוסטים, שיר מנגינה, קוד תוכנה, פוסט ברשתות חברתיות, עיצוב גרפי והרשימה עוד ארוכה.

מהי הפרת זכויות יוצרים?

זכות יוצרים היא למעשה זכות קניין רוחני אשר נועדה להגן על בעלי מקצוע שונים העוסקים בתחום היצירה. תכנים ויצירות אלה חשופים לעיני כל וכל אדם יוכל לשכפל אותם או להעתיק אותם, ולכן חוק זכות יוצרים אשר נחקק בשנת 2007, קובע הסדר הוגן עבור בעלי הקניין ונועד לפתור כל שאלה הקשורה לזכות של היוצרים כגון –  מתי מדובר בהפרת זכויות יוצרים? מהי הפרת זכויות מתי מדובר בשימוש הוגן? ובכן הבהרות שונות הקשורות לעניין זה. עו"ד זכויות יוצרים מכיר היטב את החוקים השונים הקשורים לתחום, ובמקרה של הפרת זכויות הוא יוכל להציע הסדרים שונים הקשורים להליך של תביעה בגין הפרת זכות יוצרים.

חשיבות ההתייעצות עם עורך דין במקרה של חשש לגניבת זכויות יוצרים

חשוב לציין כי חוקים אלו נועדו להעניק בעלות על יצירה והגנה לבעלי המקצוע השוני, ולכן במקרה של אי וודאות לגבי כל הקשור לזכויות יוצרים, מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בתחום ולא לפעול ללא ידע, משום במקרה של הפרה מדובר על פיצויים גבוהים שבית המשפט אינו חס על המפר אותם ומגן על בעלי היצירה או הקניין. עורכי דין רבים מעניקים ייעוץ מקצועי הקשור להפרת יוצרים עבור בעלי עסקים המעוניינים לבצע שימוש בתכנים שונים או להקים עסקים או פלטפורמות זהות למתחרים על מנת שיוכלו לבצע זאת ללא כל חשש וכמובן להגן עליהם מפני תביעות. עורך דין מקצועי יבחן את הדברים היטב ויעניק ליווי מקצועי עבור המתייעצים.

תביעות במקרה של הפרת יוצרים

במידה ובעל הקניין או בעל הצירה גילה כי אדם מסוים הפר את זכויות היצרים, הוא יכול לתבוע אותו בעזרת עו"ד זכויות יוצרים אשר יכול לייצגו בבית המשפט. לדוגמה- במקרה שצלם ראה כי אתר מסוים עשה שימוש בתמונתו הפרטית והעלה את התמונה לאתר, הוא יוכל לתבוע את בעל האתר בהפרת זכויות יוצרים. דוגמה נוספת – במקרה ובלוגר או עיתונאי גילה כי מישהו השתמש בתכנים שלו ולא העניק קרדיט או פעל על פי החוק, הוא יכול לתבוע את הצד השני בבית משפט ולקבל פיצויים גבוהים יכולים להיות אלפי שקלים.