חוק FATCA

החוק לאכיפת מיסים בחשבונות זרים FATCA

מהו החוק לאכיפת מיסים בחשבונות זרים? אם יש לכם חשבון זר מנוהל בארצות הברית ואתם אזרחי ארצות הברית, או שאתם מתגוררים בחוץ לארצות הברית ויש לכם חשבון זר – חשוב שתדעו מהו חוק FATCA.

חוק FATCA הינן מספר הוראות שהתגבשו בשנים האחרונות על ידי רשות המיסים האמריקאית שתפקידן לאכוף ולקבל דיווחים על חשבונות זרים של אזרחי ארצות הברית. חוקים אלה יפעלו כנגד כל אדם שאינו משלם מיסים או מציית להוראות של רשות המיסים של ארצות הברית והוא מתגורר מחוץ לארצות הברית.

מהם עיקרי החוק?

חוק זה יאכוף בעיקר אי דיווח של אזרחים החיים בארצות הברית בנוגע לחשבונות שהם מחזיקים שאינם בבנקים שנמצאים בארצות הברית.

בנוסף, החוק יתמקד בדיווח על מוסדות פיננסיים זרים ושל חשבונות של אזרחי ארצות הברית שבהם סכומים גדולים שלא דווחו עליהם.

מהי המטרה של חוקי FATCA ?

ארצות הברית החלה לאחרונה לקיים מגעים עם ארצות אחרות בנוגע לאכיפת המיסים שלה ותיאום מול רשויות המס. חוק זה נועד לקבל דיווח על ידי בעלי חשבנות של אזרחים בארצות הברית המנהלים חשבונות בנקים, נכסים והשקעות במדינות זרות.

בין המדינות נכללת גם מדינת ישראל שחייבת בדיווח על נכסים של אזרחים מארצות הברית כמו גם ארצות הברית שתדווח על חשבונות של ישראלים המנוהלים בארצה. בכך יוכלו שתי רשויות המיסים לגבות את תשלומי המס.

מי חייב בדיווח על כספים, חשבונות ונכסים על פי החוק

חוק FATCA חל על אזרחי ארצות הברית, תושבים בארצות הברית וכאלה שמחזיקים בגרין כארד. כיום בשל הרצינות שמתייחסות רשויות המיסים לחוק, החוק כבר חל גם בארצות הברית וגם בישראל. בנוסף החוק חל על מדינות שונות בעולם עמם ערכה ארצות הברית את ההסכם.

ומה קורה למי שאינו מדווח על חשבונותיו?

מי שאינו ידווח על חשבונות שיש לו ועל נכסים שיש לדווח עליהם לפי החוק, צפוי לקנסות גדולים של לפחות עשרת אלפים דולרים. בנוסף ייתכנו עונשי מאסר ואפילו שלילת גרין כארד במידה וניתן לכם אחד כזה. לכן חשוב להתייעץ עם חברה המתמחה בתחום או עם רואה חשבון ולדווח מיד על חשבונות ונכסים במידה ואתם עונים לדרישות.