תמ א 38 התנגדות דיירים

תמא 38 עילות להתנגדות דיירים

נראה כי תוכנית המתאר תמ"א 38 מאפשרת לשדרג את איכות המבנה ואיכות החיים בעבור כל בעלי הזכויות בנכס, אך לעיתים, לא תמיד הדבר כך. מדוע יש דיירים סרבנים שאינם מוכנים לשמוע על תמ"א 38? מהם הגורמים אשר עלולים להוות התנגדות של הדיירים?

חוסר שוויון

הזכויות בנכס בחלקיו המשותפים מחולקים בהתאם לגודל הנכס הספציפי של כל דייר, וכך גם ההטבות בגין תוכנית תמ"א 38. הגדלת שטח הדירה לדוגמא, היא תולדה של אחוזים ביחס אל הדירה הקיימת. בעלי נכסים מסוימים במבנה, עלולים לחוש מקופחים או לא שבעי רצון מאחוזי ההגדלה של הנכס שבבעלותם. גם בעלי הדירות בקומה האחרונה, עלולים להפסיד את היכולת להשתמש בשטח הגג, דבר העשוי להוביל להרעה לטענתם. חוסר השוויון הזה, עלול בהחלט לגרום להתנגדות דיירים לתכנית המתאר הארצית בעקבות תחושה שהם לא מקבלים תמורה שווה.

בחירת היזם

כאשר בעלי הנכס באים לבחור יזם אשר יוציא אל הפועל את תוכנית תמ"א 38, יש לבדוק היטב את הניסיון ואת האיתנות הפיננסית של החברה. פעמים רבות, עלולים להיות ויכוחים או אי הסכמות באשר ליזם ולקבלן – אלו בהחלט סיבות בגינן בעלי הנכס עשויים להתנגד. כבר היו מקרים בהם דיירים מצאו את עצמם תקועים באמצע הבנייה, ללא יכולת לסיים אותה, מאחר והיזם קרס כללית. עילה נוספת באשר לבחירת היזם, יכולה לבוא מהכיוון של בחירה לא מושכלת. ישנם אנשים שמעדיפים לבחור יזמים אשר "קרובים לצלחת" שלהם, בני משפחה או כאלו שיש להם אינטרס כלכלי. במידה ונראה כי היזם שנבחר אינו בעל שיקולים זרים, הרי שבהחלט ישנה עילה לביטול התהליך.

התנגדות שכנים

לא רק בעלי הנכס יכולים להתנגד לתמ"א 38, אלא גם שכנים. הדרים בסמיכות אל מבנה העתיד לעבור חיזוק ושיפוץ יכולים לטעון בוועדת ההתנגדות המקומית לעומס על תשתיות קיימות, בעיות חנייה, הפיכת האזור לאתר בנייה, חסימה של אוויר ואור, וכן אף לאופי בנייה שונה אשר חורג מהסטטוס הקיים באזור. כאשר לאלו יש השפעה על ערך הנכסים של המבנים הסמוכים, בהחלט ישנה עילה להתנגדות.