ניהול הליכי גירושין

גירושין: משך הזמן הממוצע בניהול הליכי גירושין

לפני שאנחנו מחליטים להתגרש, אנחנו מנסים לחשוב על התהליך עצמו: אנחנו מודאגים לגבי חלוקת משמרות על ילדים ועל חיות המחמד, אנחנו לא רוצים שהסביבה שלנו תחשוב שנכשלנו או שתנסה להניא אותנו מהתהליך, יש לנו דאגות לגבי ההתמודדות שלנו עם הגירושין, ואנו לא יודעים כמה זמן כל ה'תענוג' הזה ימשך. ובכל זאת ולמרות כל החששות, רבים הזוגות שמחליטים להיפרד והולכים עם זה עד הסוף. אבל כמה זמן לוקח להתגרש

תהליך כזה תלוי כמובן בשיתוף הפעולה של בני הזוג ובבירוקרטיה הדורשה בניהול התהליך בבית המשפט, או מול בית הדין הרבני. ובכול זאת אפשר לאימוד את הזמן זאת באמצעות הבנת סדר התהליכים. 

אז כיצד מתחילים?

כדי להתגרש מהר חשוב להגיע להסכמה עם בן או בת הזוג לגבי התהליך ולהחליט יחד כי תעשו את כל מה שניתן כדי שהגירושין יהיו מהירים וכמה שפחות כואבים. השלב הראשון הוא כמובן קבלת ההחלטה שאפשר לקבל יחד, לעיתים גם באמצעות טיפול זוגי. 

שלב הפרידה

שלב הפרידה חייב להתקיים לפני הגשת תביעה לגירושין בבית המשפט או מול בית הדין הרבני. בשלב זה מפרידים את המגורים ואחד מבני הזוג חייב לעבור לגור בדירה אחרת אך גם כזאת שעומדת בקריטריונים לגבי מרחק מבתי הספר של הילדים ומקום המגורים הקבוע שלהם. 

פתיחת תיק ברבנות 

אם התחתנתם דרך הרבנות את התהליך מתחילים בבית הדין הרבני באזור המגורים שלכם. פתיחת התיק תעשה בכל בית דין רבני בין אם יהודי עד לנוצרי. בשלב זה משלמים אגרות שונות קבועות בחוק וממלאים בקשה לגירושין עליה שני הצדדים צריכים לחתום. תהליך זה יכול להיות לעיתים ארוך בשל עומס על בתי הדין בישראל. כדאי להכיר את האתר LAWLINK – מידע משפטי למתגרשים שיקל על הדרך.

חלוקת רכוש

במידה ולא ביצעתם חלוקת רכוש בזמן מעבר הדירה, תצטרכו בשלב הבא להתחיל לחלק את הרכוש באופן שיספק אתכם ואת בני הזוג. לעיתים יש צורך במגשר או עו"ד גירושין שיבצע את החלוקה בהסכמה שלכם ובאופן נכון. במידה ויחלו אי הסכמות על הנושא יהיה צורך לגשת לבית מהשפט. 

משמורת על הילדים

גם נושא המשמורת על ילדים ואפילו על חיות מחמד צריכה להיעשות באופן נכון שמתאים לאורח החיים של בני הזוג. במקרים ואין הסכמות בנושא זה יש לפנות לעו"ד גירושין לייעוץ וסיוע בנושאי משמורת. בין היתר יש לחתום על הסכם מזונות שבן או בת הזוג צריכים לשלם לשני ע"פ החוק ובהתאמה לסגנון החיים ורמתה. תהליך גירושין נמשך בדרך כלל בין חצי שנה עד שנה לפחות ובמקרים של חוסר הסכמות הוא עלול להמשך גם שנים ארוכות. בהצלחה!