מה אתם צריכים לדעת על הסדרת הכנסות והון

כל אדם אשר מחזיק נכסים והון בחו"ל חייב לשאול את העצמו האם הוא מתמצא ובקיא מספיק בנהלי הסדרת הכנסות והון. כל מי שמצא את עצמו במצב, שבו הוא לא דיווח לרשויות המס על ההכנסות שלו מהארץ או מחו"ל, או לחילופין, על ההון והנכסים שלו, חייב לעבור הליך של הסדרת הכנסות והון. חשוב שהליך זה יוסדר בטרם יתחילו שרשויות המס בחקירה רשמית. 

חשוב לדעת כי עד שנת 2019 היה ניתן להשתמש בתהליך של גילוי מרצון, אשר במהלכו ניתן היה לדווח לרשויות המס אודות כל ההכנסות שלא דווחו, על מנת לקבל חסינות פלילית. רשויות המס היו בודקות את המידע של הנישום, מוודאות כי מדובר על דיווח מלא וכן וברוב הפעמים מאשרות את הבקשה ובכך למעשה, מספקות חסינות פלילית לכל מי שלא דיווח על ההון שלו בזמן. אך היום הליך גילוי מרצון כבר אינו בתוקף, עם זאת, כדאי להכיר את ההליך של הסדרת כספים מול רשות המיסים.

 

הסדרת הכנסות והון – עם מי כדאי להתייעץ?

מומלץ להתנהל מול רשויות המס באמצעות משרד מקצועי ומנוסה שמתמחה בתחום. היות ורק בעלי מקצוע שמגיעים מתחום העיסוק במיסוי בינלאומי מכירים את כל הדקויות וכל הניואנסים הרלוונטיים בחוקי המיסוי של מדינת ישראל. מומלץ לעבוד עם משרד ברמה הגבוהה ביותר, אשר מעסיק הן עורכי דין שמגיעים מהתחום והן רואי חשבון מנוסים ומיומנים. זוהי הדרך האידיאלית ביותר לפנות לרשות המיסים, על מנת להסדיר את חבות המס בצורה יזומה. ההמלצה הכללית היא לא לחכות עד שרשות המיסים תגלה בעצמה על ההכנסות שלא דווחו בזמן, היות והדבר עלול לסבך בצורה משמעותית את כל המצב. יש לציין כי ניתן לבצע את ההליך הן בארץ והן בחו"ל, אך חשוב להיעזר באנשי המקצוע המנוסים ביותר בתחום.