עבירות צווארון לבן – מה זה אומר ומה המשמעות שלהן?

בעולם העבודה הקלאסי, ידועים שני "מעמדות" לכאורה. מעמד הצווארון הלבן ומעמד הצווארון הכחול.

כשמדברים על צווארון כחול, מדברים על פועלים, עובדי כפיים, עובדי שטח. אותן דמויות מיתולוגיות שכולנו מזדהים איתן כי אנחנו יודעים שהם אלה שעובדים קשה בשביל מעט כסף. כשמדברים על צווארון לבן, מדברים על שדרת המנהלים, כמות קטנה של עובדים שמנהלת את העסק. מדובר על אותם אנשים שלא מלכלכים את הידיים, שמרוויחים הרבה יותר כסף, והם בדרך כלל הפנים של העסק.

עבירות צווארון לבן, מתייחסות לכל אותן עבירות בהן מעורבים אנשי השדרה הניהולית, במובן מסוים, מתוך תפקידם. כלומר, לא כל עבירה שאיש צווארון לבן עושה נחשבת לעבירה מסגנון זה, אלא רק עבירות שקשורות לעבודה שלו, ומתבצעת מעצם העובדה שמדובר במנהל. על פי רוב הכוונה היא לעבירות שבוצעו בתוך הארגון לטובתו האישית. למשל, לקיחת כספים במרמה, ניצול מעמדו, טובות הנאה, שוחד, סחר לפי מידע פנים, מעילה, מרמה ועוד.

צריך לומר, אחד ההבדלים בין עבירות צווארון לבן לעבירות אחרות, שמדובר בעבירות פליליות לכל דבר אך כאלה שלא היה בהן אלמנט של אלימות. העבירה בוצעה באמצעות מסמכים, מילים, התנהגות, אך לא באמצעות סממנים פיזיים.

עם השנים, נדמה לנו וברמה מסוימת של צדק, שיש יותר ויותר עבירות צווארון לבן. אנחנו נחשפים לכך בתקשורת, הן במגזר הפרטי והן במגזר הציבורי. זה נדמה לנו מאחר ואנחנו נחשפים לכך יותר, ואכן במובן מסוים יש יותר עבירות כאלה. אך צריך לומר שגם בעבר היה, ההבדל הוא, שאז לא חשפו את זה, אז לא דיברו על זה, וכן החוקים במשך השנים השתנו באופן קיצוני, הם הוחמרו מאוד לעומת מה שהיה קיים בשנות השישים או השבעים נניח.

מה המשמעות של עבירות צווארון לבן

כשאנחנו מסתכלים על המשמעות של עבירות צווארון לבן, יש כמובן את העניין הכלכלי. מדובר על פגיעה קשה מאוד בארגון. לא משנה אם מדובר בעסק קטן או גדול, בסופו של דבר הנזק נגרם מזוויות שונות, בין אם זה שבוצעה עבירה ובין אם זה נזקים עקיפים, למשל בכך שהתנהל משפט, המשך בזה שנוצרה פגיעה בתדמית שמתורגמת לפגיעה כלכלית ועוד.

מעבר לכך, יש את הפגיעה באמון. כשעובדים מסוימים נתפסים מבצעים עבירות, זה מחלחל לכל הכיוונים. זה אומר שהדרג המנהלי עלול לאבד את האמון שלו בעובדים, זה יכול להוביל לכך שהציבור יאבד את האמון ועוד. אנחנו מכירים מקרים, בין אם במגזר הציבורי ובין אם במגזר הפרטי, שמשרדים, חברות, ארגונים, התקשו מאוד להתאושש מהמצב הזה.

לכן יש משמעות קשה מאוד לעבירות מסוג זה, לכן גם המדינה משקיעה הרבה מאוד משאבים בשביל לאתר עבירות כאלה בשלב מוקדם ומענישה בחומרה את מי שמבצע עבירות שכאלה.