תאונות עבודה – מה זה וכיצד ניגשים להתעסק איתה?

הרבה מאוד אנשים נוטים לחשוב שתאונות עבודה יכולות להתרחש אך ורק בשטח מקום העבודה ובזמן העבודה עצמה. לכן, אם חס וחלילה קורה להם משהו מחוץ לשעות העבודה, הם לא מנסים לבדוק כלל, האם מדובר בתאונת עבודה או לא.

לא נכון לפעול כך. המונח תאונת עבודה הוא מאוד רחב, ומתייחס לא רק לתאונות שמתרחשות בשטח העבודה או בזמן העבודה. למשל, על פי הגדרות החוק, תאונת עבודה יכולה להתרחש גם בדרך אל מקום העבודה או בחזרה ממנה הביתה. זה תלוי במשתנים שונים, אותם בוחנים על מנת להגדיר האם אכן מדובר בתאונת עבודה ואם כן, זה אומר שהנפגע צריך לקבל תנאים מסוימים, שונים מאדם שעבר תאונה רגילה.

 

פנו עוד היום לקבלץ ייעוץ משפטי – עורך דין תאונות עבודה.

 

חשוב גם לומר, תאונת עבודה, על פניו היא תאונה שמתרחשת בזמן העבודה והאפקט שלה נוצר כעת. אך גם פה, אפשר למצוא הגדרות שונות, מאחר וישנן תאונות אשר האפקט הפיזי או הנפשי, מתגלה רק אחרי תקופת זמן. לכן בית המשפט יהיה מוכן לקבל שמדובר בתאונת עבודה ועל כן הנפגע צריך להיות מפוצה כמו מי שעבר תאונת עבודה, באופן כללי.

 

למה הגדרות הזמן והפגיעה חשובות?

ההסבר לכך הוא פשוט. ההנחה הרווחת היא, אדם שעבר תאונה בדרך אל מקום העבודה או בחזרה ממנו, לא היה עובר אותה אלמלא עבודתו. לכן הוא צריך לקבל פיצוי כמו אדם שעובר תאונת עבודה במקום עצמו.

לגבי הזמן, כאמור, ישנן תאונות שהאפקט שלהן הוא מיידי. הדוגמא הקלאסית היא, תאונות שמתרחשות עקב שימוש בחומרים מסוימים בעבודה, אשר משפיעות על הגוף בצורה מסוימת, או תאונה שמשפיעה על איכות השמיעה כתוצאה מרעש לא סביר בזמן תהליך העבודה. בשני המקרים, הטיפול לא יכול להתבצע באותה נקודת זמן אלא בהפרש מסוים.

 

צרו איתנו קשר – עורך דין כפיר דיין דובב.