עורך דין להסכמי ממון

גישור – בונים גשרים בין אנשים

דמיינו שתי גדות של נהר סוער. המים השוצפים של הנהר לעולם לא יאפשרו מעבר בין שתי הגדות. אלא אם ייבנה גשר!

מהו גישור?

גישור הינו תהליך, שמטרתו היא ליצור גשר מטאפורי בין שני אנשים. כלומר, כאשר שני אנשים לא מצליחים להסכים על דברים עקרוניים להם, מגיע צד שלישי ועוזר להם לבנות את הגשר ביניהם ולהגיע להסכמה.

המקרים הנפוצים, בהם אנשים מגיעים לתהליך זה הם במקרים של פירוק שותפויות עסקיות ובמקרים של גירושין. מקרים אלו נחשבים לקשים במיוחד משום שלצד חילוקי הדעות הפיננסיים, ישנה גם תחושת האכזבה ותחושת הכישלון מאי ההצלחה לשמור על השותפות או הנישואין.

החלק הרגשי

בכל פעם שהרגש תופס לעצמו מקום של כבוד בזמנים, שבהם צריך להשתמש בעיקר בהיגיון, חילוקי הדעות נעשים קשים יותר. לדוגמה, כאשר משפחה מתפרקת ומתנהל תהליך גירושין, הרגש מציף את כל הנוגעים בדבר ולעתים כל צד מתקשה לוותר לצד השני. גם אם הוא יודע עמוק בלב, שזה הדבר הנכון לעשות.

ילדים זה שמחה!

כאשר בתוך הליך גירושין מעורבים גם ילדים, הפן הרגשי תופס מקום גדול יותר אצל שני הצדדים המעורבים. כל צד רוצה את הטוב ביותר בשביל הילדים המשותפים ולעתים קרובות, הערכים של שני הצדדים לא תואמים האחד לשני. תחושות אלו מתווספות לקושי, המסעיר את הצדדים גם כך ותהליך של גישור, במקרים מסוג זה, הוא חיוני עוד יותר על מנת להרגיע את הרוחות ולא ללבות אותן.

גשר צר מאוד

באופן כללי, אם שני אנשים בחרו ללכת ביחד לדרך משותפת, זהו סימן לכך שיש ביניהם גשר מסוים. וגם אם בסופו של דבר הוחלט על פרידה, עדיין נשארת היסטוריה משותפת ותכונות אופי אהובות, שבעזרתן ניתן לבנות מחדש גשר, שעליו יסתמך תהליך הגישור. כאשר התהליך מבוצע על ידי אדם מקצועי ומנוסה, אזי תהליך הגישור הוא תהליך רגוע, אשר מוביל לתוצאות טובות המקובלות על שני הצדדים מפני שלמעשה, זוהי מטרתו של תהליך גישור – להוציא את שני הצדדים מרוצים ושלמים מן התהליך הכואב ממילא!