פטור ממס הכנסה עקב מצבים רפואיים

מחלה או נכות קשה גורמת לטלטלה נפשית ופיזית אצל החולה ולרוב גם מקשה על יכולתו לייצר הכנסה, מדינת ישראל מאפשרת לחולים מסוג זה לקבל הטבות בשיעור המס שעליהם לשלם.

 

זכויות

מדינת ישראל דואגת לאזרחיה ובמסגרת הזכויות הקיימות, מאפשרת לחולים במחלות קשות או לנכים במצב קשה לקבל פטור ממסים שונים, ביניהם גם מס הכנסה. הפטור ניתן בגובה שונה בהתאם לזכאות המטופל, מצבו הבריאותי, אחוזי הנכות שנקבעו לו ויכולת ההשתכרות שלו.

 

רגעים קשים

הודעה על מחלה המשתוללת אצל אדם היא רגע קשה ומשמעותי שבעקבותיו עלול החולה לשנות את מהלך חייו. אם החולה בעל משפחה, גם קרובי משפחתו התלויים בו עלולים לחוות טלטלה ואף להינזק באופן עקיף בשל מחלתו. חשוב לדעת את זכויותיו של החולה להקלות במסים בכלל ומס הכנסה בפרט כדי להקל על ההתנהלות הכלכלית.

 

גובה הפטור

גובה הזכאות לפטור תלוי באחוזי הנכות שנקבעו לחולה ואופי המחלה. את אחוזי הנכות, שאמורים להיות כ-90% נכות, קובעת ועדה רפואית של ביטוח לאומי בהתאם למקרה. לא כל מחלה מאפשרת קבלת פטור מידי ולפעמים הוכחת נזק בשל המחלה דווקא כן יזכה את המטופל בפטור, ולכן יש לבדוק כל מקרה לגופו.

 

חשוב לדעת

אפשר לקבל פטור רטרואקטיבית עד שש שנים אחורה וכמו כן פטירתו של אדם אינה מבטלת את הזכאות הרטרואקטיבית ויורשיו יהיו זכאים לקבל את החזר המס בגינו.

 

כיצד מקבלים את הפטור?

יש להגיש טופס בקשה לפטור לפקיד השומה באזור המגורים בצירוף מסמכי הועדה שקבעה את אחוזי הנכות. כדי להבטיח את קבלת הפטור ולקצר את התהליך מומלץ לפנות לחברה המתמחה במימוש זכויות רפואיות ולהיעזר ביועץ הבקיא בתהליכי קבלת אישור הפטור.