התמחות במשפטים

תביעות דיבה בבית המשפט

חוק לשון הרע הינו חוק שחוקק אי שם בשנות השישים כאשר מטרתו הייתה לאזן את הזכות החופשית לחופש הדיבור והשמעת דעתנו, זכות שקיימת בכל מדינה דמוקרטית. כלומר, חוק לשון הרע מונע מאיתנו לומר דברים זדוניים שאינם נכונים על אדם או ארגון מבלי שיש לנו הוכחות חותכות שאלו הם אכן הדברים.

לכן, חוק לשון הרע מגביל אותנו מללכלך על אחרים עם או ללא סיבה. במידה ונעשה זאת נהיה חשופים לתביעת לשון הרע או כפי שאנו מכירים אותה בשמה השני תביעת דיבה בבית המשפט. במידה ואדם או ארגון מסוים חשים כי נפגעו מדברים שנאמרו עליהם ונגרם להם נזק כזה או אחר, זכותם החופשי תהיה לתבוע את מי שאמר את אותם הדברים. כמובן שאז ייאלץ אותו אדם שאמר את הדברים להוכיח את מה שאמר על ידי הבאת עובדות לבית המשפט. התובע מאידך יאלץ להוכיח כי הדברים נאמרו בתור עובדה מוגמרת וכי הדובר אמר את הדברים במטרה להזיק לו. כמו כן,אפשר לנסות לעשות זאת במסגרת הליך של תביעות קטנות.

הוכחת הנזק בתביעות דיבה

הקושי הגדול בתביעות דיבה ולשון הרע הוא לאמוד את ההיקפים של הנזק. הסיבה לכך היא שלרוב הפגיעה בעקבות הדברים שנאמרו פוגעת במוניטין ובשמו הטוב של האדם שנפגע. לכן, קשה לכמת את הפגיעה במספרים היות ומוניטין הוא דבר שאינו מוחשי. לעיתים ניתן לאמוד את הנזק כאשר הדברים שנאמרו גרמו לביטול עסקה גדולה שהייתה עתידה להיחתם והתבטלה בעקבות הדברים, או בעקבות ירידה בהכנסות של עסק מסוים כתוצאה מאותם דברים שנאמרו על העסק. במקרים מסוג זה ניתן לאמוד את הנזק במספרים. במקרים שבהם קשה להוכיח את הנזק, ביכולתו של בית המשפט לפסוק פיצויים לתובע בסך של חמישים אלף שקלים, דבר שמראה כי המחוקק מבין את הבעייתיות של עורכי הדין להוכיח את מידת הנזקים.

מדוע חשוב כל כך הנסיון של העו"ד בתחום הדיבה?

כפי שכבר ציינו, תביעות דיבה בבית המשפט הן עניין מורכב מאד. ברוב המקרים לתביעה יהיה קשה להוכיח את הנזק שגרם לה הנתבע ועל כן חשוב מאוד שהעו"ד שמטפל בתיק יהיה בעל נסיון רב בתחום הדיבה. לבחירת עורך דין תביעת דיבה בעל נסיון ישנה חשיבות גדולה ביותר. למשרד עורכי הדין רענן גל ושות’ יש ניסיון רב בתחום זה ומאחוריהם עומדים לקוחות ועסקים שזכו בתביעות מסוג זה.