שלילת רשיון

שלילת רישיון: כדאי לדעת

שלילת רישיון הינה מצב בו רישיון הרכב של אדם כלשהו נפסל, בשל מגוון של סיבות, על ידי כמה גורמים עיקריים. השלילה יכולה להיות שלילה זמנית, או לחילופין – שלילת הרישיון לצמיתות. הרי לפניכם כל מה שיש לדעת על שלילת רישיון והתנהלות מול הגופים הרלוונטיים במקרים אלה.

כיצד מתבצעת שלילת הרישיון?

במדינת ישראל, קיימים שלושה גופים עיקריים אשר בסמכותם להחליט על שלילה של רישיון הנהיגה: בית המשפט, אגף הרישוי והמשטרה.

  • במסגרת פסילה על ידי בית המשפט, שלילת הרישיון נעשית במסגרת פסק דין בגין עבירות תנועה. כלומר, אדם שביצע עבירות תנועה כלשהן והועמד לדין בעקבותן, עלול לצפות לשלילת רישיונו. משך פסילת הרישיון נעה בין מספר ימים ספורים לשנים, ובמקרים קשים יותר – שלילת הרישיון עשויה אף להתבצע לצמיתות. משך זמן שלילת הרישיון נקבע על פי קריטריונים שונים, כמו למשל חומרת העבירות אותן ביצע הנהג ועברו התעבורתי (כך, למשל, אדם בעל עבר תעבורתי נקי, יזכה לרוב ל"הקלה" מסוימת בעת ההחלטה על משך זמן פסילת הרישיון).
  • בכל הנוגע למשרד הרישוי, במרבית המקרים, שלילת הרישיון תיעשה לתקופה בת 90 ימים, וזאת בגין מספר נקודות מקסימלי אליו הגיע הנהג. כלומר: בגין כל עבירת תנועה עליה נתפס הנהג, לרוב הוא יקבל בגין העבירה נקודות כלשהן. כאשר נהג מגיע לצבירת 36 נקודות חובה, נפסל רשיונו, ואז עליו לבצע בדרך כלל קורס נהיגה מונעת. מדובר בשלילת רישיון ענישתית.
  • פסילה מטעם המשטרה נעשית על ידי קצין משטרה, אז רישיון הנהג נפסל לתקופות של 30, 60 או אף 90 ימים. במרבית המקרים, פסילה זו נעשית כאשר קצין המשטרה מתרשם מכך שהנהג ביצע עבירת תנועה מסוכנת – כמו למשל נהיגה בשכרות, תאונת דרכים הגרמה נזק או חבלה לאדם, וכן גם תאונות דרכים קטלניות.

למידע נוסף רגע לפניי שלילת רישיון.

כיצד ניתן לחדש את רישיון הנהיגה לאחר שלילה?

נהג אשר רשיונו נשלל על ידי המשטרה, יקבל את רשיונו חזרה בתום תקופת השלילה בלשכת התנועה. נהג אשר רשיונו נשלל על ידי משרד הרישוי יקבל לרוב את רשיונו חזרה במשרד הרישוי בו הרישיון נלקח. שלילה שנעשתה על ידי בית המשפט הינה שלילה בעייתית יותר, שכן אז, נדרש הנהג להמציא טופס הפקדת רישיון, וכמו כן להביא גם את כתב האישום וגזר הדין למשרד הרישוי החל מיום לאחר סיום תאריך שלילת הרישיון. לפי החלטות בית המשפט, יוחלט מתי ואם יקבל הנהג את רשיונו חזרה.